Marihuana w walce z anoreksją

Przerażające żniwa anoreksji

20 milionów kobiet i 10 milionów mężczyzn miało problemy z odżywianiem w którymś etapie swojego życia. Według Amerykańskiego Narodowego Stowarzyszenia ds. Odżywiania anoreksja zabija najwięcej osób wśród cierpiących na zaburzenia odżywiania. Poza tym że jest dominującym zaburzeniem, jej wskaźnik umieralności wynosi 12,8%, co oznacza że ten procent chorujących przegrywa walkę w skutek wycieńczenia organizmu. Medyczna marihuana jest królową jeśli chodzi o leczenie tego typu chorób.

Jak marihuana pomaga w leczeniu?

Prawdą jest że podczas palenia marihuany jednym z efektów jest nieodparty i silny głód, łatwo można dojść do wniosku że owe zioło powinno pomóc w leczeniu anoreksji. Niestety nie ma badań potwierdzających tą teorie natomiast mamy wyniki że marihuana skutecznie poprawia apetyt u osób chorych na HIV/AIDS. Na bazie tego wiele państw pozwoliło swoim obywatelom na stosowanie medycznej marihuany w walce z anoreksją. W Polsce legalne jest posiadanie kolekcjonerskich nasion konopi indyjskiej. Dodatkowo ich sprzedaż jak i kupno w celach kolekcjonerskich nie jest przeciw prawu.

Europejski Zjazd Neurologiczny

Podczas tego spotkania w 2014 roku, autorzy badań wyjaśniają dlaczego marihuana, a w szczególności THC może pomóc w leczeniu anoreksji. Wspomniany wcześniej związek zawarty w ziole aktywuje receptor CB1 endokannabinoidowego systemu, zwiększa on chęć do jedzenia wyczulając nasz smak i zapach. Biorąc pod uwagę te badania z łatwością można przyznać ze marihuana wpływa na przyjemność z jedzenia.

Przełomowe badanie

W 2015 roku naukowcy z Centrum Zaburzeń Jedzenia mieszczącym się przy Szpitalu Uniwersyteckim w Odense w Danii przeprowadzili badanie na 24 pacjentach mających problem z anoreksją. Podczas eksperymentu chorzy dostawali placebo lub dronabinol, jest to syntetyczne THC. Po zakończeniu badań osoby przyjmujące lek wykazały przyrost wagi (w niektórych przypadkach nawet o 64%), w porównaniu do przyjmujących placebo. Osoby, które zdecydowały się na leczenie dronabinolem, po roku opuściły placówkę zdrowi od anoreksji oraz nieuzależnieni od leku. Na bazie tych badań wnioskujemy że konopie wkrótce będą znacząco pomagały w leczeniu zaburzeń odżywiania.

Co z marihuaną w Polsce?

W naszym kraju marihuana do celów rekreacyjnych jest surowo zakazana, natomiast medyczna powoli staje się dostępna nawet w aptekach. Największym sprzymierzeńcem medycznej marihuany w Polsce jest partia KUKIZ`15. Jak już wcześniej wspominałem w Polsce można kupić nasiona konopi i jest to w 100% legalne. Nasiona nie są sprzedawane na np. kilogramy, tylko na sztuki w ramach kolekcji. Powstaje coraz więcej sklepów gdzie można zaopatrzyć się w takie nasiona oraz legalny susz CBD, słynący ze swoich relaksacyjnych właściwości.